Jaki węgiel wybrać na opał?

Nie od dziś wiadomo, że węgiel jest najlepszym surowcem, który wykorzystujemy do ogrzewania naszych mieszkań oraz domów. W dodatku jest to najtańszy sposób, który pozwala na to, by nasz portfel nie był zrujnowany. Ważnym czynnikiem przy wyborze węgla jest również rodzaj kotła, natomiast nowoczesne jego odmiany są coraz bardziej ekologiczne i redukują wydzielanie CO2. Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej o rodzajach węgla, który należy wybrać, zachęcamy do tego, żeby zapoznać się z naszym tekstem.

Na co zwracać uwagę przy wyborze węgla?

Jest kilka czynników, które sprawiają, że warto wybrać dany rodzaj węgla. To właśnie od konkretnego rodzaju zależy sprawność pieca, ale trzeba patrzeć też na rodzaj i jakość opału. Na rynku znajdziemy takie produkty jak:

 • kostka
 • orzech
 • groszek
 • ekogroszek
 • miał
 • muł

Jeżeli chodzi o najczęstsze wybory klientów, to przeważne są to pierwsze cztery pozycje. Czasami pojawiają się pytania dotyczące tego, co decyduje o klasie węgla. Przede wszystkim jest to kaloryczność oraz zawartość popiołu. Czym wyższe wartości, tym lepsza wartość opału. Czym wyższa klasa, tym lepiej wybrać węgiel gruby jak kostka, orzech czy groszek. Mają one wysoką wartość opalania oraz zawierają mało popiołu. 

Dobry węgiel pozwala na obniżenie kosztów ogrzewania domu

Wspomnieliśmy wyżej o kaloryczności węgla, która jest też wartością energetyczną. Zależy ona od gatunku konkretnego węgla, ale też od kopalni. Co ciekawe, bardzo ważne również jest to, w jakich warunkach dany rodzaj węgla jest przechowywany. Ze swojej strony jako skład węgla Węglosprzęt dbamy o to, aby każdy opał był magazynowany w jak najlepszych warunkach.

Abyście wiedzieli więcej o poszczególnych rodzajach węgla, to podajemy dla waszej informacji pięć typów węgla:

 1. Typ 31.1 – kopalnie Sobieski, Janina i węgiel rosyjski (zakończony import) – zwany jest też węglem płomiennym
 2. Typ 31.2 – kopalnie Piast, Ziemowit – najbardziej uniwersalny węgiel, który jest uniwersalny do wszystkich kotłów oraz palenisk
 3. Typ 32.1 – kopalnie Chwałowice, Bobrek, Wesoła – najlepszy węgiel o wysokiej kaloryczności
 4. Typ 32.2 – kopalnie Wujek, Staszic, PG Silesia, Siltech, Bogdanka, Jankowice – nieznacznie się spieka, świetna kaloryczność
 5. Typ 33 – kopalnie Marcel, Sośnica, Śląsk, Staszic, Halemba, Pokój, Brzeszcze, Bielszowice – gorszej klasy węgiel, który jest trudny w spalaniu

Wybierając dobry węgiel, nie narażamy się na to, że będziemy musieli kupować go coraz więcej. Warto zatem wybierać konkretny typ węgla. My ze swojej strony polecamy skorzystanie z oferty składu węgla Węglosprzęt, gdzie posiadamy dobrej klasy opał, który posiada wysoką kaloryczność i dobrze się spala.