Jak zachować się podczas blackoutu? Jaki wybrać agregat prądotwórczy?

Wynajem agregatu prądotwórczego

Blackout nie jest niczym przyjemnym, jednak faktem jest to, że się przydarza i przerwy w dostawie prądu mocno utrudniają nam życie, zarówno te prywatne, jak i zawodowe. Najlepszym rozwiązaniem jest agregat prądotwórczy, który nas uniezależnia od takich sytuacji. Naturalnym jest to, że są różne rodzaje agregatów i pojawia się kwestia, jaki wybrać. Przychodzimy wam z pomocą, abyście nie mieli takiego problemu w przyszłości!

Czym jest blackout?

Blackout to poważna awaria całego systemu elektroenergetycznego, która ma ogromne zasięgi. Nie ma co ukrywać, że kryzys związany z wojną na Ukrainie sprawił, że pojawiają się minimalne problemy w Europie. Rynek paliwowy wygląda nie najlepiej, co sprawia, że mogą się przerwy w dostawie prądu. Na szczęście nie są to wielkie problemy, które możemy liczyć dosłownie w sekundach, ale nie można ukrywać, że ich nie ma.

Problemy z blackoutem dotyczą nie tylko Polski, ale i całej Europy. W niektórych krajach pokazały się już spoty, które mają na celu uświadamiać społeczeństwo co zrobić w sytuacji, gdy nie będzie prądu. Wydaje się, że w obliczu odchodzenia od tradycyjnych źródeł prądu, taka sytuacja będzie pojawiała się coraz częściej. 

Na pewno bardzo ważnym atutem będzie powstanie elektrowni jądrowej, ale też zasilanie naszych mieszkań i domów węglem. Cieszy to, że na chwilę obecną tak jest, natomiast w przyszłości może być zupełnie inaczej. Na dzień dzisiejszy szacuje się, że zapotrzebowanie Polski na energię obliczone jest na 30 GW, a wytwarzamy prawie 2 razy więcej. 

Jak zachować się w przypadku blackoutu?

Na pewno najgorszym co można zrobić, to wywołać w sobie uczucie paniki. Nie jest to nikomu potrzebne, natomiast nie można zapomnieć, że podstawą będzie zrobienie zapasów wody pitnej, żywności w puszkach z długim terminem ważności, ale również innych przedmiotów, które dadzą nam komfort. Będą to:

  • latarka
  • świece
  • ciepła odzież
  • radio na baterie
  • koce termiczne
  • notes
  • długopis

Te przedmioty sprawią, że w razie braku energii, czego konsekwencją będzie brak włączonego telefonu, będziemy mogli funkcjonować w miarę normalnie. Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie posiadanie powerbanku, który będzie naszym dodatkowym ogniwem energetycznym, pozwalającym na dłuższe korzystanie z telefonu czy innych urządzeń ładowanych za pomocą powerbanku.

Wynajem agregatu prądotwórczego jako doskonała alternatywa dla zasilania 

Powyższe środki umożliwiają nam przeżycie, natomiast trzeba powiedzieć, że najlepszą alternatywą jest agregat prądotwórczy. Zdajemy sobie z tego sprawę, że nie każdego na niego stać, bo koszt zakupu nowego to kilka do nawet 15 tys. złotych. Warto jednak powiedzieć, że zapewnia on wiele możliwości. Przede wszystkim jest to opcja mobilności i zapewnienia stałego źródła prądu. Zupełnie inna sytuacja będzie, jeżeli będziemy posiadać pompę ciepła, która wymaga zasilenia o mocy 400 V. 

Najlepiej wybierać agregaty, które są zasilane benzyną bądź olejem napędowym – wybór pozostawiamy wam. Z racji tego, że agregat może być sprzętem potrzebnym na krótką metę, np. przy budowie czy na działce, warto postarać się o jego wypożyczenie. Agregaty prądotwórcze na wynajem są jak najbardziej dobrą opcją, która sprawi, że będziecie mieć stały dostęp do prądu. Zdecydowanie się na wynajem agregatu prądotwórczego jest rozwiązaniem tańszym, więc można w dodatku zaoszczędzić pieniądze.