Uprawnienia na zwyżki – jak zostać operatorem?

Posiadane uprawnienia UDT na podest ruchomy

Posiadanie uprawnień na zwyżki zwiększa szanse na rynku pracowników i tym samym można uzyskać lepsze zatrudnienie. Nie jest jednak to praca dla każdego, ponieważ na samym wstępie trzeba posiadać odpowiednie uprawnienia. Okazuje się jednak, że ich zdobycie nie jest trudne, ale o tym powiemy Tobie więcej w naszym tekście, do którego przeczytania Cię zachęcamy.

Jakie wymagania trzeba spełniać, aby posiadać uprawnienia operatora zwyżki?

Zacznijmy od tego, że kurs na podnośniki koszowe, bo taką nazwę można znaleźć wśród ośrodków, które szkolą kursantów ma swoje wymagania. Przede wszystkim należy mieć:

  • ukończone 18 lat
  • co najmniej podstawowe wykształcenie
  • brak zdrowotnych przeciwskazań po konsultacji medycznej do obsługi urządzenia
  • opcjonalnie: prawo jazdy 

Prawo jazdy nie zawsze jest wskazane, jednak zdecydowanie warto je posiadać, a niektóre ośrodki wymagają prawa jazdy kategorii B, a nawet C, jeżeli wysięgniki są instalowane na samochodach ciężarowych.

Ile trwa kurs na zwyżki?

Kurs na operatora podnośnika koszowego, a dokładniej podestu ruchomego trwa niedługo. Bardzo często są to dwa dni szkoleniowe związane z teorią oraz praktyką. Ceny w ośrodkach szkoleniowych są różne, a przeważnie jest to około 600-700 zł + koszt egzaminu UDT. 

Różnice w cenie wynikają z wielu czynników. Przede wszystkim wynika to zakresu godzinowego, ale nawet i takich czynników jak stawki obowiązujące w danej części kraju, czy chociażby renoma ośrodka szkoleniowego.

Czy ukończenie części teoretycznej i praktycznej pozwala na uzyskanie uprawień?

I tak, i nie. Tak, dlatego, że dzięki nim można przejść do egzaminu UDT, a nie, ponieważ ukończenie kursu to jedno, a egzamin to drugie. Na szczęście spora część ośrodków zapewnia możliwość przystąpienia do egzaminu (za dodatkową opłatą). Komisja Nadzoru Technicznego przeprowadza egzamin teoretyczny i praktyczny. Pierwsza część egzaminu składa się z 15 pytań, na które uczestnik ma 30 minut, a 11 poprawnych odpowiedzi pozwala go zdać. Kolejnym etapem jest praktyka na placu manewrowym, gdzie sprawdzane są umiejętności kursanta.

Wracając jeszcze na moment do przebiegu szkolenia, to każdy uczestnik kursu jest zapoznawany z wiadomościami na temat podestów, bezpieczeństwa, wytrzymałości, podwozia czy badań podestów ruchomych. Istnieje możliwość zdania egzaminu w zakładzie pracy, co bywa sporym atutem dla pracowników, którzy czują się bardziej komfortowo w swoim naturalnym środowisku. Wcześniej trzeba przygotować księgę rewizyjną urządzenia, w której jest pozytywna decyzja UDT oraz wpis konserwatora. Uprawnienia wydawane są konkretny okres – podesty ruchome przejezdne 5 lat, czyli w tym przypadku zwyżki, zwane podnośnikami koszowymi, a podesty ruchome stacjonarne – 10 lat. 

Ile zarabia operator podnośnika ruchomego?

Praca jako operator podestów ruchomych jest bardzo przyjemną pracą. Wysokość zarobków może wynikać z możliwości firmy, ilości zleceń i ogólnej renomy, natomiast miesięczna płaca w Polsce dla operatora podnośników ruchomych waha się od 4000 aż do 6500 zł brutto, jednak jest to stawka zdecydowanie zawyżona i rzadko spotykana.

Jak wynika z wyliczeń portalu Jooble, stawka dla operatora zwyżki to 4250 zł, chociaż cały czas jest to średnia. Inne stawki są w Warszawie, a jeszcze inne w małej miejscowości. Nie ma jednak co zapominać, że koszt zainwestowania w zdobycie uprawnień nie jest wielki, więc jest to atrakcyjna praca.