Budowa domu do 70m2 – jakie są zalety i wady?

Przez lata przyzwyczailiśmy się do tego, że zanim rozpoczęły się prace budowlane, musieliśmy uzyskać masę pozwoleń na budowę. Nowe przepisy regulujące budowę domów do 70m², które weszły w życie 3 stycznia 2022 roku sprawiły, że teraz nie trzeba uzyskać takiej zgody. Jakie są zalety oraz wady takiego rozwiązania? Przyjrzeliśmy się temu zagadnieniu bliżej i zachęcamy do przeczytania naszego artykułu.

Budowa domu do 70m² w praktyce

Aby zrozumieć działanie budowy domów do 70m², należy odnieść się do nowelizacji ustawy, która reguluje pozwolenie na rozpoczęcie prac. Art. 29 ust. 1 pkt 1 w zw. z: art. 30 ust. 4b; art. 42 ust. 1 pkt 2 lit. b; art. 45 ust. 1 pkt 1 ustawy z 7.7.1994 r. Prawo budowlane (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1333) mówi jasno, że budowa musi zostać wykonana dla własnych celów mieszkaniowych i chociaż nie wymaga pozwolenia, to jednak nakazuje ustanowienia kierownika budowy i prowadzenia prac w formie dziennika oraz zgłoszenia zgodnie z projektem budowlanym, chyba, że inwestor przejmie te zobowiązanie na siebie.

Do przeprowadzenia prac potrzebny jest sprzęt budowlany. Polecamy wynajem sprzętu budowlanego, który pomoże przyspieszyć prace oraz zbudować dom zgodny z przepisami. Istnieje dodatkowo możliwość wynajmu sprzętu wraz z operatorem, co jest ogromną zaletą, ponieważ nie trzeba go poszukiwać na własną rękę. Firma Węglo-Sprzęt pomoże dostosować sprzęt do oczekiwań i budżetu osób chcących mieć dom do 70m².

Zalety budowy domu do 70m²

Przede wszystkim największą zaletą jest to, że można wybudować dom i nie trzeba będzie spędzać wiele czasu w oczekiwaniu na zgodę na budowę. Plusem jest możliwość decydowania o losach własnej działki i zbudowania tam domu do 70 metrów kwadratowych na własne potrzeby. 

Dom o takim metrażu jest świetną alternatywą dla tych, którzy nie chcą już mieszkać w bloku i pragną mieć spokój oraz ciszę. Posiadanie własnego domu do 70 metrów to dobra opcja dla starszych osób, które są zmęczone obecnością sąsiadów.

Nie można zapomnieć również o tym, że jest to rozwiązanie ekonomiczne, pozwalające na zarządzenie swoimi finansami w sposób rozsądny i zbudowania domu jak najmniejszym kosztem. Nie każdy chce wydawać ogromne pieniądze na budowę, która trwa miesiącami czy latami, a zbudowanie domu do 70m² pozwala zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale i czas.

Wady budowania domów do 70m²

Niestety, chociaż sam projekt z założenia być może nie jest zły, to jednak ma on swoje wady. Największą jest to, że chcąc wybudować dom, przeważnie robimy to z myślą o dużej rodzinie. Takie rozwiązanie wyklucza młode osoby, które chciałyby mieć rodzinę wielodzietną, a zarazem wybudować dom zgodny ze swoimi potrzebami. 

Eksperci szacują, że w związku z wprowadzeniem ustawy pozwalającej na budowanie domów bez zezwolenia do 70 m² sprawi, że będą powstawały tereny, które będą odstraszały pod kątem architektonicznym i będą to swego rodzaju „slumsy” i wprowadzą chaos na zabudowaniach terenu.

W razie braku nadzoru i prowadzenia dziennika budowy może sprawić, że domy będą źle konstruowane, co będzie doprowadzało do tragedii. Izba Inżynierów podała, że należałoby przynajmniej wskazać newralgiczne etapy inwestycji, w których fachowy nadzór byłby nadal obowiązkowy.