3 największe budynki w Polsce

W ostatnich wpisach poruszyliśmy tematykę stricte budowlaną i zachęcamy do zapoznania się nimi. Dziś przygotowaliśmy tekst, który będzie odrobinę luźniejszy i przedstawi sylwetkę 3 największych budynków w Polsce. Zachęcamy do ich odwiedzenia i podziwiania piękna. Nie przedłużajmy, rozpocznijmy krótką podróż po tych budowlach!

3. Sky Tower – 212 metrów

Sky Tower jest budynkiem, który w naszym kraju stoi już od 10 lat. Można go zobaczyć we Wrocławiu i choć w planach miał stać się nr 1 jeżeli chodzi o wysokość budynków w Polsce, to jednak do tego nie doszło. Ten 212-metrowy budynek charakteryzuje się liczbą aż 51 kondygnacji. Można w nim znaleźć sporą ilość biur oraz apartamentowców, ale nie brakuje również centrum handlowego, w którym można zrobić zakupy. 

Jest to jedna z atrakcji Wrocławia, która na stałe weszła do kanonu miejsc godnych uwagi. Dla osób, które kochają wspomnienia, jest udostępniony punkt widokowy, na którym można zrobić sobie zdjęcie. Oczywiście nie jest to darmowy wstęp, ponieważ jest to płatne, a koszt takiego wejścia to 18 zł. Bilet można kupić również w formie elektronicznej.

2. Warsaw Spire – 220 metrów

Drugie miejsce, jeżeli chodzi o największy budynek w Polsce, zajmuje Warsaw Spire. Został wzniesiony w 2016 roku i liczy sobie 220 metrów. Jak się zapewne domyślacie po nazwie, jest to monstrualna budowla znajdująca się w stolicy Polski, czyli Warszawie. Co ciekawe, do jej zbudowania potrzebne było 120 000 m3 betonu, co wypełniłoby 40 basenów olimpijskich oraz zużyto łącznie około 13 000 ton stali, co odpowiada masie ponad 70 samolotów Jumbo Jet.

W środku Warsaw Spire można poza biurami znaleźć plac z ogrodem oraz jeziorkiem. To inwestycja, która zmieniła oblicze terenów dookoła, ponieważ powstało tutaj globalne centrum stolicy pod kątem ekonomicznym. W środku swoje siedziby mają tak znane marki, jak:

  • Adecco Poland
  • BNP Paribas
  • Samsung
  • MasterCard
  • i wiele innych…

Ciekawostką jest fakt, że w Warsaw Spire znajdują się windy odzyskujące część energii podczas pracy. Ze względu na nietypowy kształt, do budowy zatrudnieni byli alpiniści przemysłowi, a sam budynek zużywa mniej energii, niż przewidują normy krajowe.

1. Pałac Kultury i Nauki – 237 metrów

Trudno o to, żeby nikt nie znał tego budynku. Jest to jeden z symboli powojennej Warszawy. To dar narodu rosyjskiego dla Polski, który został wzniesiony w roku 1955 i jak dotąd jest największym budynkiem w Polsce. Ma 237 metrów i 42 kondygnacje. Ciekawostką jest to, że zużywa on tyle energii, co 30-tysięczne miasteczko. 

To budynek wzbudzający ogromne kontrowersje, ponieważ przypomina on czasy PRL, które nie były dla Polski zbyt udane. Komuna minęła, a budynek pozostał, jednak PKiN stał się kultowym budynkiem szczególnie dla młodych, chętnie robiących sobie zdjęcia na jego tle. Był on budowany przez 1175 dni, a w pierwszym dniu otwarcia odwiedziło go ponad 20 tys. osób. Do dziś jest to jeden z najchętniej odwiedzanych budynków w Warszawie.

Zachęcamy do tego, żeby korzystać z oferty gliwickiej firmy Węglo-Sprzęt, dzięki której również można wznosić różnego rodzaju budynki: gospodarcze, ale i również domy mieszkalne. Oferujemy sprzęt budowlany wysokiej jakości, a dodatkowo dysponujemy indywidualnym podejściem do klienta opartym na rozpoznaniu jego potrzeb. Zachęcamy do kontaktu!