Wywożenie gruzu z placu budowy – dlaczego należy to robić?

Przyzwyczailiśmy się do tego, że remontując mieszkanie czy budując jakikolwiek budynek zawsze zostają nam dziesiątki materiałów, które zgodnie z przepisami nie mogą zostać umieszczone w zwykłych kontenerach na śmieci. O ile niektóre prywatne osoby decydują się na ten desperacki krok, to jednak firmy nie mogą sobie na to pozwolić, by nie stracić na swojej opinii. Wywożenie gruzu z budowy to istotny temat, któremu postanowiliśmy się przyjrzeć.

Czy wywóz gruzu to konieczność?

Trzeba na wstępie powiedzieć, że budowa to nie tylko sam proces powstawania budynku, ale również pewne obowiązki, które za tym idą. Uprzednio wymaga to przygotowanie terenu, więc wypożyczalnia sprzętu budowlanego, jaką jest Węglo-Sprzęt idealnie się sprawdzi w tego typu zadaniach. Koparki czy walce to tylko przykładowe sprzęty pojawiające się na budowie. 

Należy podkreślić, że na terenie budowy mogą stać budynki przeznaczone do rozbiórki. Właśnie w tej sytuacji będzie trzeba je zburzyć i pozbyć się gruzu, a do tego będzie potrzebny specjalny kontener. Najlepszym rozwiązaniem jest skontaktowanie się z zewnętrznym podmiotem, który dostarczy go na budowę.

Wywóz gruzu a przepisy

Wydawać by się mogło co niektórym, że gruz można wywieźć na wysypisko różnymi metodami i nie ponieść za to żadnych konsekwencji – to nieprawda! Podmioty wytwarzające gruz mają obowiązek przekazać go firmom, które mają zezwolenie na jego zagospodarowanie, a wynika to z ustawy o odpadach. 

Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest zlecenie tego typu działań podmiotom mającym do tego uprawnienia. Samo posiadanie kontenera na budowach jest obowiązkiem, ale też i wygodą. Trudno sobie wyobrazić pracowników, którzy na własną rękę mieliby wywozić zbędne odpady. Materiałów nigdy nie brakuje, bo są to opakowania po farbach, zaprawach oraz innych chemikaliach, które przecież muszą zostać zutylizowane. 

Tak jak wspomnieliśmy, firma Węglo-Sprzęt posiada sprzęt budowlany Gliwice, który idealnie sprawdzi się do tej okazji. Jak najbardziej warto skorzystać z samochodu samowyładowczego ułatwiającego pozbycia się niechcianych materiałów z rozbiórek czy też innych zbędnych rzeczy. Nieustannie zachęcamy do współpracy!