Ceny węgla w czerwcu w Gliwicach – ile zapłacimy za tonę „czarnego złota”?

Dużymi krokami wchodzimy w okres wakacyjny, kiedy to coraz więcej czasu spędzamy poza domem. Beztroska zabawa, grille, długie spacery, wycieczki rowerowe czy pływanie na otwartych akwenach – to tylko jedne z wielu rozrywek, które oferuje nam lato. Nie można jednak zapomnieć o bardziej poważnych sprawach, a tą z pewnością jest zakup węgla na zimę w Gliwicach. Z góry powiemy, że jest to doskonały czas na zaopatrzenie swoich mieszkań i domów w ten surowiec. Jaka jest aktualnie jego cena w Gliwicach? 

Dlaczego warto kupić węgiel w Gliwicach w czerwcu?

Kupowanie węgla w Gliwicach latem jest bardzo rozsądnym rozwiązaniem. Tak się akurat składa, że skład węgla w mieście Gliwice, ale również w województwie jakim jest Śląsk, jest bardzo oblegany z prostej przyczyny – szybsza i łatwiejsza możliwość realizacji zamówienia. Ubiegłe lata pokazały, że problemu z tym surowcem zimą są rzeczą oczywistą, więc jeżeli mieszkańcy Gliwic nie chcą czekać na węgiel bądź też liczyć na swoją szansę poprzez jego zakup na stronach Polskiej Grupy Górniczej oraz liczyć na jego dostępność w składach, jak najbardziej można zakupić go latem.

Obecnie cena węgla w portach ARA to ok. 356 zł, co sprawia, że jest najtańszy od ponad roku. Warto zaznaczyć, że wartość spadła aż o 80%, więc podmioty prywatne zostały zmuszone do tego, by obniżyć cenę, co dla prywatnych odbiorców jest informacją jak najbardziej pozytywną. Wzięliśmy pod lupę również cenę węgla dostępnego w marketach i dla przykładu tona węgla workowanego ekogroszku kosztuje 2000 zł, a w Castoramie zapłacimy około 40-45 zł za 20 kg worek ekogroszku bądź węgla typu orzech.

Wydawać by się mogło, że Gliwice są miastem, gdzie skład węgla zawsze musi mieć go pod dostatkiem, jednak trzeba powiedzieć o sporej konkurencji, gdyż mieszkańcy naszego miasta bardzo chętnie kupują „czarne złoto” w Węglo-Sprzęt, a ponadto mieszkańcy takich miast jak: Pyskowice, Toszek, Knurów również decydują się na jego zakup. Nie można też nie wspomnieć o mniejszych wsi dookoła Gliwic. Bywa również, że klientami są mieszkańcy miast ościennych, czyli Zabrze, Ruda Śląska, Świętochłowice, Chorzów, a nawet Tychy czy Katowice. Z pewnością dużym plusem jest to, że Śląsk jest aglomeracją, która posiada dobre połączenia, więc skład węgla jest oblegany przez mieszkańców całego województwa, chociaż nie brakuje klientów spoza Górnego Śląska.

Bardzo ważnym wątkiem w kontekście kupna węgla zimą jest zwiększający się popyt. Pierwsze chłodne, jesienne wieczory sprawiają, że u wielu Polaków pojawia się wzmożone zainteresowanie węglem. Bywa też tak, że ceny surowca idą po prostu do góry i jest to sytuacja odzwierciedlająca rynek popytu i podaży. 

Gdzie można kupić węgiel w czerwcu w Gliwicach?

Możliwości wbrew pozorom jest wiele. Na pewno warto było skorzystać z dodatku węglowego, na który wnioski można było składać do 30 listopada 2022 roku. Jednorazowe świadczenie w wysokości 3000 zł pozwalało wielu rodzinom na zakup węgla i ogrzanie mieszkań w okresie zimowym. 

Obecnie węgiel w Gliwicach można kupić w składzie węgla, ale nie jest to jedyne rozwiązanie, ponieważ można zakupić węgiel od samorządów, gdzie można zakupić maksymalnie 1,5 tony i należy również spełniać następujące kryteria:

  • możliwość przyznania świadczenia o dodatku węglowym
  • podaniu węgla jako głównego źródła ogrzewania 

Ministerstwo Aktywów Państwowych szacuje, że pozostało ok. 1% dostępnego węgla, natomiast przedłużono możliwość złożenia wniosku do 30 czerwca 2023 roku, a gminy mogą realizować sprzedaż o miesiąc dłużej, tj. 31 lipca 2023 roku. Cena na chwilę obecną to mniej niż 2000 zł.

Ponadto można skorzystać z możliwości zakupu w sklepie internetowym PGG, co w porównaniu z okresem zimowym jest sporą zaletą. Każdy, kto chciał wybrać ten sposób pod koniec bądź z początkiem nowego roku musiał wręcz toczyć boje, aby zakup węgla w Gliwicach był udany. Konkurencja wśród klientów była przeogromna i po kilku minutach, a nawet sekundach znikał węgiel przeznaczony na dany dzień. Na szczęście teraz jest prościej, jednak nie każdy ma możliwość odbioru węgla w KDW (Kwalifikowany Dostawca Węgla) i jest zmuszony do zapłaty firmie kurierskiej za jego dostarczenie, co jest niemałym wydatkiem.    

Zakup węgla w Gliwicach w składzie węgla Węglo-Sprzęt – czy warto?

Oczywiście, że tak! Ogromnym plusem jest to, że sprzedaż węgla w Gliwicach za pośrednictwem składu Węglo-Sprzęt pozwala na zrealizowanie transakcji praktycznie z dnia na dzień. Nie dość, że cennik jest bardzo atrakcyjny, to w dodatku nie ma więc długiego okresu oczekiwania, chociaż ten z pewnością się pojawi późną jesienią oraz zimą. Czerwiec to idealny czas, w którym warto wykorzystać swoją szansę z powodu mniejszej konkurencji. Może się okazać, że zimniejsze dni dotrą do nas o wiele szybciej i będzie trzeba się wyposażyć w węgiel znacznie wcześniej. Istotną informacją jest to, że węgiel może być dostarczony pod wskazany adres, a dodatkowo jest możliwość zrzucenia go do piwnicy czy innego miejsca.

Węglo-Sprzęt to marka, która na rynku ma ugruntowaną pozycję, ponieważ działa od 1991 roku i cały czas stara się dostarczać węgiel najlepszej jakości. Decydując się na węgiel od samorządów trzeba mieć świadomość, że nie jest to węgiel polski, który charakteryzuje się dobrą kalorycznością, a zagraniczny, mający zdecydowanie gorsze właściwości od rodzimego. Nie pozostaje nam nic innego, jak tylko zachęcić was do sprawdzenia naszej oferty, w której nie brakuje węgla: groszek, węgiel orzech, gruby węgiel 60-100, ekogroszek 5-25, koks gruby, koks orzech. Ponadto można zakupić w Gliwicach węgiel workowany, co może być dla niektórych wygodniejszym rozwiązaniem.