Jakie są rodzaje fundamentów – na który się zdecydować?

Wynajem sprzętu budowlanego to konieczność przy budowie fundamentów

Fundament to absolutna podstawa domu, na której oparta jest cała budowla. Mówiąc językiem budowlanym, jest on odpowiedzialny za prawidłowe przenoszenie obciążeń i jej stabilność. Dobre fundamenty nie powodują żadnych pęknięć ścian czy stropów. Nie każdy jednak wie, że fundamenty mogą się od siebie różnić i o tych różnicach więcej możecie się dowiedzieć z naszego tekstu.

Zanim powstaną fundamenty, zbadajcie grunt

Pierwszym krokiem, który jest absolutnie wymagany, to wiedza na temat terenu, gdzie powstanie dany budynek. Przede wszystkim badania geotechniczne są warunkiem sine qua non do tego, aby uzyskać pozwolenie na budowę. Przeprowadzenie badań sprawi, że dowiemy się więcej na temat tego, gdzie opadają wody gruntowe, w którym kierunku spływają i jak szybko się to dzieje. Ponadto otrzymamy odpowiedź na pytanie o poziomie wód i parametrach podłoża.

Jak dzielimy fundamenty?

Fundamenty możemy podzielić na dwa rodzaje: pośrednie oraz bezpośrednie. Pierwszy rodzaj, jakim są pośrednie, zwany również głębokim przenosi ciężar wtedy, gdy warstwy znajdujące się blisko powierzchni charakteryzują się niewystarczającą nośnością. Takie fundamenty stosujemy wtedy, kiedy podłoże podłoże zostało osłabione wskutek powodzi. Ponadto fundamenty pośrednie dzielimy na: podparte, zawieszone i normalne. Podparte to rodzaj fundamentów pośrednich, gdzie poszczególne elementy są wbite w warstwę podłoża, zawieszone to pale betonowe, które nie wspierają się na stabilnym podłożu, a normalne są hybrydą pozostałych dwóch – przenoszą obciążenia pomiędzy np. palem na podłożem oraz pionowo poprzez oparcie zbitej gliny na skale czy warstwie.

Fundament bezpośredni przekazuje obciążenie bezpośrednio na grunt. Są to m.in. ławy fundamentowe, płyty, stopy, skrzynie czy ruszty, studnie czy pale. Fundamenty bezpośrednie w domach z podpiwniczeniem, gdzie pojawiają się ławy i ściany fundamentowe, są one również ścianami piwnic. Jeżeli chodzi o ławy, to przy budowie domów, stosuje się zazwyczaj ławy betonowe oraz żelbetowe. Płyty fundamentowe stosuje się dla budynków, które mają słabą nośność, chociaż w zamian otrzymujemy krótszy czas budowy oraz niższe koszty. Największą jej zaletą jest jej stabilność, ponieważ cały ciężar rozkłada się równomiernie. Należy pamiętać o tym, że zastosowaniu płyty fundamentowej, termoizolację można wykonać zarówno nad, jak i pod nią i najlepiej stosować pianę PUR.

Jakie fundamenty wybrać?

Obecnie panującym trendem jest płyta, ponieważ firmy potrafią wykonać to bez żadnych problemów i decydując się na wynajem sprzętu budowlanego wiedzą, że zadanie będzie zrobione należycie. Płyta to doskonała opcja, ponieważ świetnie sprawdza się na gruntach o różnej nośności – nawet wtedy, kiedy jest spory poziom wód gruntowych. 

Na pewno bardzo ważne jest to, aby nad całością budowy czuwała sprawdzona firma, a nie inwestor, który nie zawsze musi dokładać najwyższych starań. Co prawda płyta jest droższa od ławy, którą warto wybrać, gdy mamy mniejsze środki a warunki gruntowe są bardzo dobre, ale jednak na samym końcu warto skonsultować to z geodetą i pozostałymi specjalistami, którzy z pewnością doradzą właściwy wybór fundamentów.