Jak wygląda sytuacja węglowa na świecie w lutym?

Cały czas każdy z Polaków czy chce czy nie, śledzi sytuację związaną z węglem. Wydawać by się mogło, że tej zimy wiele osób będzie miało problemy z zakupem węgla. I choć tak było, ponieważ sklepy PGG były zatłoczone, co uniemożliwiało zakup, to jednak dodatek węglowy czy współpraca z samorządami pozwoliły milionom Polaków na zakup „czarnego złota”. Wielkimi krokami nadchodzi wiosna, jednak warto powiedzieć sobie więcej o obecnej sytuacji węgla na świecie na bazie najnowszych informacji.

Sytuacja powraca do równowagi

Ogromnym plusem jest to, że sytuacja na rynkach światowych pod kątem zakupu węgla wraca do równowagi. Wpływa na to przede wszystkim kilka czynników tj.:

  • zapasy węgla w europejskich portach ARA
  • wyższe temperatury
  • zwiększona energia pochodząca z wiatru
  • poziomy zapasu gazów w magazynach

Czynniki te ściśle są powiązane z wojną na Ukrainie, jednak trzeba powiedzieć, że konsekwencją tego jest to, że ceny importu węgla z Rosji, Azji czy nawet RPA są niższe niż miało to miejsce jeszcze przed kilkoma miesiącami. Wydaje się więc, że jeżeli w Polsce nadal będzie pojawiać się węgiel z tamtych rejonów (co oczywiste poza Rosją), to cena automatyczne może być niższa. 

Jaka będzie kolejna zima?

Ciężko jest o przewidzenie prognozy pogody na kolejną zimę. Temperatury już teraz zbliżają się do 10 stopni Celsjusza, a zapewne za niedługo je przekroczą, więc konsekwencją tego będzie mniejsze zużycie węgla. Nie można zapomnieć o tym, że wydobycie węgla w Polsce spada z roku na rok i polski węgiel będzie coraz trudniej dostępny. Najlepszym rozwiązaniem będzie zakup węgla jak najszybciej, chociażby po to, żeby mieć go na kolejną zimę. Z tego miejsca polecamy nasz skład węgla Węglo-sprzęt, który oferuje węgiel oraz opał w naprawdę dobrej cenie. 

Warto zauważyć, że wiele państw tj. Chiny czy nawet Niemcy otworzyły kolejne kopalnie, co tylko pokazuje, że nadal jest popyt na węgiel, przy całej promocji OZE. Na pewno trzeba powiedzieć, że kolejny rok będzie ciekawy, ponieważ zobaczymy, czy obecny system dystrybucji węgla pozostanie z nami na dłużej, chociaż we wcześniejszym naszym wpisie informowaliśmy, że prawdopodobnie tak będzie. Jeżeli jednak jeszcze nie macie „czarnego złota”, zachęcamy do odwiedzenia składu węgla Węglo-Sprzęt przy ul. Królewskiej Tamy 22 w Gliwicach.