Jak wybrać najlepszą koparkę na budowę na Śląsku?

Wynajem koparki od Węglo-Sprzęt to banalna sprawa!

Wybór sprzętu budowlanego na budowę wydaje się dość oczywisty, jednak trzeba powiedzieć, że nie każdy ma spore doświadczenie w tym temacie, więc nasz tekst będzie dla takich firm czy osób sporym drogowskazem, który sprawi, że wynajem koparki na Śląsku stanie się łatwiejszy. Jedną z najczęściej wybieranych maszyn jest koparka. Czym się kierować przy jej wyborze? Na co zwracać uwagę? Na te oraz inne pytania udzielimy odpowiedzi w poniższym artykule.

Po pierwsze, wybrać odpowiednie podwozie

Koparki różnią się od siebie i to dość znacznie. Jeden podział funkcjonuje ze względu na charakter wykonywanej pracy, inny jeszcze wyróżnia konkretne rodzaje nadwozia. W jednym z naszych poprzednich wpisów wyróżniliśmy koparki gąsienicowe oraz koparki kołowe, a więcej o tym możecie przeczytać w tym miejscu. Pamiętać należy od tym, że koparki różnią się od siebie również systemem zasilania. Zdecydowana większość koparek jest na silnik spalinowy, natomiast coraz częściej można spotkać koparki z silnikiem elektrycznym bądź spalinowo-elektrycznym. 

Istotne jest to, że koparki różnią się system sterowania, gdyż wyróżniamy:

  • mechaniczne
  • hydrauliczne
  • pneumatyczne
  • elektryczne

Przechodząc jednak do samych różnic, to trzeba pamiętać, że wynajem koparki kołowej na Śląsku ma swoje atuty. Porusza się ona znacznie sprawniej dzięki kołom (jak zresztą mówi nazwa) i może poruszać się na drodze, natomiast gdy decydujemy się na wynajem koparki gąsienicowej na Śląsku to miejmy świadomość, że dobrze poradzi sobie nawet w trudnych warunkach, ponieważ posiada gąsienice, które umożliwiają sprawny przebieg pracy, chociaż jej wadą z pewnością będzie brak mobilności – trzeba ją przewieźć za pomocą innej maszyny.

Po drugie, wynajem koparki na Śląsku warto zlecić doświadczonej firmie

Nie brakuje podmiotów, które oferują wynajem maszyn budowlanych niestety zniszczonych i w dodatku rzadko serwisowanych. Trudno o to, żeby taka współpraca trwała długo, a bywa i tak, że klient jest nieświadomy tego, że korzysta ze sprzętu mocno wyeksploatowanego. W Węglo-Sprzęt to nie przejdzie! Staramy się robić wszystko, aby nasze koparki dostępne na wynajem były w jak najlepszym stanie. Zanim dojdzie do wypożyczenia koparki, nasi pracownicy dokładnie sprawdzają każdą z maszyn. Daje to pewność, że klient otrzymuje sprawny sprzęt i gotowy do pracy.

Doświadczenie firmy to ważna rzecz, bo o wiele chętniej korzystamy z ofert marek, które dobrze już poznaliśmy i dotyczy to nie tylko wynajmu maszyn na budowę, ale również każdych wyborów życiowych. Taka firma potrafi dobrze doradzić w wyborze odpowiedniego sprzętu szczególnie tym, którzy nie do końca mają rozeznanie co do właściwej koparki. Dotyczy to znajomości parametrów, bo przecież wpływają one na takie aspekty jak: moc przekierowywania na łychę, możliwości poruszania się po trudnych terenach czy możliwości ładunkowe. W Węglo-Sprzęt istnieje również możliwość wynajęcia koparki z operatorem, z czego skorzystało już wiele osób.

Po trzecie, mieć świadomość wykonywanych zadań

To co teraz powiemy, w pewnym sensie będzie korelować z tym, co mówiliśmy na początku. Dobre podwozie sprawia, że łatwiej wykonuje się poszczególnie zadania. Dlatego też trzeba wiedzieć, jakie zadania będą wykonywane i który sprzęt sobie z tym poradzi. Niektórzy boją się zapytać bardziej doświadczonych osób co do wyboru konkretnego sprzętu i narzekają, gdy jest już za późno. Dlatego też warto o tym wiedzieć wcześniej.

Dla przykładu, jeżeli mamy za zadanie wybudować most, to wybieramy koparkę chwytakową, a z kolei do głębokich wykopów przeznaczone są koparki przedsiębierne. Pamiętajmy o tym, że do drobnych prac na budowie doskonale sprawdzi się minikoparka, którą można wynająć w Węglo-Sprzęt, a konkretnie model CAT 301.4c z głębokością kopania do 2,24 m. Warto wyróżnić jeszcze koparki podsiębierne, które mogą pracować na górnych krawędziach wykopu.