Czy warto odebrać dodatek węglowy? Wyjaśniamy!

Nadchodząca zima z pewnością nie będzie łatwa dla Polaków. Tak naprawdę będzie to czas, który stoi pod sporym znakiem zapytania. Czym będziemy palić w piecach? Jak będzie wyglądać dostępność węgla? Gdzie go kupić? Są to niewątpliwie ważne kwestie, natomiast wydaje się, że sporą pomocą dla naszych rodaków będzie dodatek węglowy. Dlaczego warto z niego skorzystać? Podjęliśmy się próby wyjaśnienia tego tematu.

Kryzys węglowy w 2022 roku

Każdy Polak czy chce czy nie, musiał słyszeć o trudnościach z dostępnością węgla. Ceny poszybowały tak drastycznie do góry, że spora część polskich rodzin zastanawiała się nad tym, jak będzie wyglądać kolejna zima. Okazało się, że węgiel, który można kupować na stronach Polskiej Grupy Węglowej rozchodzi się na pniu i o ile młode osoby będą miały (być może ) okazję na to, żeby zakupić określoną ilość węgla, to jednak osoby starsze, które nie korzystają z internetu są wykluczone i będą zmuszone do zakupu tego surowca z innych źródeł.

Kolejnym krokiem na ten kryzys było wprowadzenie „gwarantowanej ceny węgla”, która według ustawy mówiła o cenie 996 zł, co było rzeczą niemożliwą. Zanim ustawa zaczęła obowiązywać, wszedł pomysł dodatku węglowego, który będzie ułatwieniem dla konsumentów. Kwota 3 tys. zł, która obowiązuje jako dodatek na gospodarstwo na zakup węgla będzie czymś, co pozwoli odciążyć portfele. Często pojawiają się pytania dotyczące tego, gdzie składać wnioski i do kiedy. Otóż wnioski się składa w gminach i istotne jest to, że można go złożyć przez internet. Jego wypełnienie jest bardzo proste

Jakie są zalety dodatku węglowego?

Najważniejsze jest to, że Polacy nie będą zmuszeni do tego, żeby odkładać pieniądze tylko i wyłącznie po to, żeby kupować węgiel. To duży plus również dla skupów węgla, które będą chętniej oblegane przez klientów. Nie każdy chce zamawiać przez internet, a raczej jest to rozwiązane, z którego nie korzystało wiele osób. Na składy węgla rozlało się „wiadro pomyj” wynikające z tego, że ceny są wyższe niż w internecie, co jednak przy znajomości rynku jest rzeczą naturalną.

Dodatek węglowy co prawda wymaga poświęcenia chwili czasu na jego wypełnienie, natomiast czas na to jest do 30 listopada. Nie polecamy jednak zbyt długiego czekania. Należy jednak pamiętać o ważnej rzeczy – zgłoszeniu naszego źródła ciepła. Można to zrobić w centralnej ewidencji budynków, który jest rejestrem pieców. 

Szukając innych zalet dodatku węglowego, należy zwrócić uwagę na to, że nie ma żadnych ograniczeń pod kątem zarobków. Zatem nie ma znaczenia czy wniosek o dodatek węglowy składają osoby zamożne, czy też takie, które niekoniecznie dysponują dużymi dochodami. Jak powiedzieliśmy wyżej, nie trzeba go składać osobiście w urzędzie, co też jest zaletą dla tych osób, które sporo pracują i nie mogą wygospodarować czasu na osobiste pojawienie się w urzędzie.