Budowa dźwigu samojezdnego – charakterystyka urządzenia

Praca żurawia samojezdnego

Dźwig to urządzenie, które podczas pracy na budowie sprawdzi się w celu przewożenia ciężkich materiałów, jak również przy pracach montażowych. Na dobrą sprawę ciężko jest sobie wyobrazić jakiekolwiek prace budowlane bez jego udziału. Jak żuraw samojezdny, czy też dźwig się porusza? 

Budowa żurawia samojezdnego

Żuraw samojezdny składa się z podwozia samochodowego bądź też specjalnego podwozia, które jest dedykowane tej maszynie. Swój napęd czerpie z jednego lub dwóch silników. Dźwig samojezdny, bo taka jest też zamienna nazwa, składa się z wciągarek oraz wychylnego wysięgnika osadzonego na obrotowym pomoście, który umożliwia przemieszczanie się obrotu pomostu i zmianę wysięgu. 

Żuraw pracuje w dwóch trybach: transportowym oraz dźwigowym. Idealnie sprawdzają się przy pracach budowlanych, remontowanych i przeładunkowych na terenie zakładu pracy, ale też w pozostałych miejscach. To ogromne wsparcie, którego nie da się nie docenić.

Klasyfikacja żurawi samojezdnych

Żurawie dzielą na poszczególne kategorie, w zależności od podwozia Są to:

  • żurawie samochodowe
  • żurawie jezdniowo-terenowe
  • żurawie terenowe kołowe
  • żurawie gąsienicowe

Żurawie samochodowe to dźwignice, które są instalowane na podwoziu samochodu. Co ciekawe, są też malutkie żurawie, które można zainstalować w samochodach dostawczych o różnej zabudowie. Ponadto żurawie możemy podzielić ze względu na rodzaj napędu:

  • spalinowo – mechanicznym,
  • spalinowo – elektrycznym,
  • spalinowo – hydraulicznym

Bardzo istotną informacją jest to, że żurawie samochodowe powyżej 250 kg podlegają dozorowi technicznemu. Równie istotne jest to, jaka jest ich używalność, funkcjonalność i bezpieczeństwo podczas korzystania z dźwigu. 

Parametry żurawia samojezdnego

Żurawie samojezdne na wynajem wyróżniają się konkretnymi parametrami, które zawsze warto wziąć pod uwagę; niezależnie od tego, czy są one nowe czy używane. Udźwig żurawia to nic innego jak masa, którą sprzęt jest w stanie podnieść przy konkretnym wychyleniu. Do udźwigu nie zalicza się masa haka i wszystkich urządzeń, które są niedemontowalne. Zazwyczaj udźwig takiego żurawia wynosi od 15 do 150 ton.

Innym parametrem żurawia jest moment dźwigu. Oznacza to, że dźwig samojezdny jest w stanie przenieść ładunek w zależności, jaki jest wysięg żurawia. Wysięg żurawia to moment będący odległością pomiędzy osią pionową, a poziomą. Najczęściej ta wysokość to od 20 do 40 metrów. Wysokość podnoszenia jest odległością pionową od osi ustawienia żurawia do powierzchni oporowej urządzenia ładunkowego. Kąt obrotu pozwala na obrócenie się maszyny i podaje się go w stopniach. Przeważnie jest to cały obrót maszyny. Opuszczanie ładunku wyraża się poprzez prędkość ruchów roboczych, która podawana jest w m/min lu w obrotach 1/m. Zdolnością pokonywania wzniesień nazywamy wartość wychylenia podłoża, które może być pokonywane przez żuraw o stałej prędkości transportowej. Zazwyczaj są to wartości ok. 24-26 stopni.

Jeżeli chcecie skorzystać z wynajmu dźwigu samojezdnego, zachęcamy was do kontaktu! Posiadamy flotę dźwigów Liebherr, które są stale serwisowane. Zachęcamy do współpracy wszystkich chętnych – znajdziemy wspólne rozwiązanie! Szczegóły pod nr +48 608 451 136.